Żywiczne dysze Aires - problem

Najczęstsze problemy, ważne zagadnienia dotyczące budowy modeli lotniczych.

Żywiczne dysze Aires - problem

Postprzez ajracing » Czw Wrz 12, 2013 11:12 pm

Witam, mam taki oto problem, jakieś dwa lata temu kupiłem żywiczne dysze wylotowe do modelu Su-27UB w 1/32 Trumpetera, oczywiście je rozpakowałem, pousuwałem nadlewy i na sucho zamontowałem by sprawdzić jak pasują, wszystko było okej.... dysze przeleżały w pudle z modelem do dnia dzisiejszego czyli około 2 lata i dziś w ciężkim szoku stwierdziłem ze te same dysze do tego samego modelu już nie pasują !!! są za małe na średnicy o jakiś ponad 1mm, pytanie czy ktoś miał podobne przypadki i czy jest to możliwe że się zwyczajnie skurczyły???? Dodam że cały czas leżakowały w temperaturze pokojowej... czy są jakieś metody aby rozszerzyć je bez uszkodzenia?
ajracing

Miejscowość: Bydgoszcz

Re: Żywiczne dysze Aires - problem

Postprzez Brutus79 » Nie Wrz 29, 2013 1:47 am

Żywicę można wyginać po zamoczeniu w cieplej/gorącej wodzie, ale czy rozszerzać?
Awatar użytkownika
Brutus79

Postprzez Bojar » Śro Mar 05, 2014 3:43 pm

Witaj, niektóre rodzaje żywicy mają to do siebie, że po jakimś czasie składowania kurczą się i nie należy mylić tego ze skurczem technologicznym w momencie wiązania żywicy. Zwyczajowo jest to poniżej 1% na długości. Zależność jest taka, ze im żywica "szybsza" tym skurcz większy. Trochę odlewam i miałem kiedyś któregoś Axona, nie pamiętam jego oznaczenia, który właśnie po kilku miesiącach po odlaniu i leżeniu w szufladzie skurczył się tak jak u Ciebie o jakieś 1-1,5 mm w odlewach o gabarytach kilkucentymetrowych. Wg mnie temat jest zamieciony. Nie wiem jak można rozciągnąć na ciepło dysze wylotowe tak, żeby wyszło to równo i bez uszkodzeń? Może naciągając dyszę na jakiś łagodny stożek jednocześnie podgrzewając element suszarką lub dobrze ciepłą wodą? Ale to wg mnie bardzo ryzykowna operacja.
Pozdrawiam
Bojar

Miejscowość: Iława

Postprzez Przemek Przybulewski » Śro Mar 05, 2014 3:54 pm

W mioch dyszach do F-18 Academy w 1:32 jest podobny problem. Dysze sa za małe, dodatkowo, jedna jest lekko "zwichrowana" i niestety nie jest idealnie okragła.
Problem w tym, że kupiłem je z drugiej reki i już takie były - za małe. Nie wiem kiedy były wyprodukowane więc nie jestem w stanie potwierdzić że kiedyś tam pasowały. Tak czy siak zamontuje je takie jakie są. Rozszerzać czy prostować raczej się nie odważę.
Awatar użytkownika
Przemek Przybulewski

Miejscowość: Maciejowice

Postprzez Bojar » Śro Mar 05, 2014 4:27 pm

Przemek Przybulewski napisał(a):W mioch dyszach do F-18 Academy w 1:32 jest podobny problem. Dysze sa za małe, dodatkowo, jedna jest lekko "zwichrowana" i niestety nie jest idealnie okragła.
Problem w tym, że kupiłem je z drugiej reki i już takie były - za małe. Nie wiem kiedy były wyprodukowane więc nie jestem w stanie potwierdzić że kiedyś tam pasowały. Tak czy siak zamontuje je takie jakie są. Rozszerzać czy prostować raczej się nie odważę.

Myślę, że to dobra decyzja.
Bojar

Miejscowość: Iława

Wróć do Jak to zrobić - lotnicze

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość