Westerplatte południa 1939 - 1/16

Relacje warsztatowe z budowy modeli figur.

Westerplatte południa 1939 - 1/16

Postprzez adam1967 » Sob Kwi 19, 2014 9:07 pm

Witam wszystkich w dziale, który jest dla mnie raczej nowością. Z racji tego, że dioramy stały się dla mnie zbyt pracochłonne postanowiłem , że dalszą moją drogę modelarską wypełnią figurki polskich żołnierzy (i nie tylko) z okresu 1939 roku w skali 1:16 wykonywane w znaczącej części od podstaw. Nie będę się silił na dorównanie pod względem perfekcyjnego wykonania najlepszym spośród Was ale chciałbym aby pod względem merytorycznym figurki były jak najbardziej zbliżone do rzeczywistości. W planach mam cały zestaw reprezentantów sił zbrojnych II RP.
Zaczynam od figurki st. szer. ze składu 151 kompanii fortecznej sformowanej na potrzeby obsadzenia bunkrów punktu oporu Węgierska Górka (to taki lokalny patriotyzm). Żołnierze tej kompani zostali wydzieleni ze składu batalionu Berezwecz KOP oraz sił batalionu ON Żywiec. Mój dzielny żołnierz KOP wchodził w skład załogi fortu Wędrowiec.
Traktuję go raczej jako figurkę treningową dla sprawdzenia technik wytwarzania poszczególnych elementów oraz ich malowania.

Image

Image

A tu jedyny w świecie :) Mauser wz.98a w skali 1/16.
Image

Image

Image
Awatar użytkownika
adam1967

Miejscowość: Bielsko-Biała

Re: Westerplatte południa 1939 - 1/16

Postprzez Jakub Chowaniec » Sob Kwi 19, 2014 10:01 pm

Bardzo ładna figura i to z mojego regionu :!: Jednak są pewne nieścisłości... Pan zapewne prezentuje Obronę Narodową, a nie KOP (KOP "Berezwecz" miał sukienne mundury wz.36). Pan to starszy strzelec ( 1 belka), a taki stopień to szeregowy, więc powinien mieć trzewiki piechoty wraz z opinaczami, a nie buty saperskie/oficerki. Do ONu Żywiec nie dotarły maski p.gas, a jeśli nawet jakieś dotarły to zapewne w puszkach wz.24 długich, bo to jednostka obwodowa była i uzbrajano ją w to co było zbędne i stare (na początku miała bron francuską, a dopiero w VIII '39 przezbrojono ją na Mausery długie i polskie bronki: 28. i 30.). Jeśli ON to na rogatywce powinien być metalowy orzeł wz.19 ( symbol ONu, regularne jednostki miały, takie jak Ty dałeś haftowane wz.36 ). Bagnety również nie dotarły do tej jednostki... Figurkę łatwo możesz przerobić, by była poprawna pod względem merytorycznym: dodaj na kołnierzu obszycie ONu, awansuj go na sierżanta lub kaprala ( w tym II od biedy ujdą te buty ;o) ). Torbę zostaw, bo u mnie w GRH też używają chłopaki, bagnet też mu pozostaw. Nie podoba mi sie też to wymieszanie umundurowania: spodnie sukienne i bluza drelichowa. Mundury były jednorodne: albo drelich, albo sukno albo len. Nie mieszano. Mieszanka zaczęła się dopiero w partyzantce ;o) Powodzenia przy kolejnych projektach :!: Ku chwale II RP :!:
Ps. Sorki za wytknięcie wszystkich tych błędów, ale odtwarzam tę jednostkę i podobnie jak 3 PSP jest bardzo bliska memu sercu.
Pss. Polecam: http://www.dobroni.pl/media/grh,grh-bon ... 1,374.html
Image
Image
Jakub Chowaniec

Miejscowość: Żabnica

Re: Westerplatte południa 1939 - 1/16

Postprzez adam1967 » Sob Kwi 19, 2014 11:14 pm

Dziękuję za komentarz. Gratuluję tak dużej i szczegółowej wiedzy z zakresu wojsk ON 1939r. Ze swej strony jeszcze tego tematu nie rozgryzałem i chętnie nawiąże bliższy kontakt w celu wymiany materiałów i wiedzy. Co do figurki to raczej zostanę przy swoim. Decyzję o wyborze takiego umundurowania i wyposażenia podjąłem po analizie dostępnych zdjęć (J.Prochowicz "Korpus Ochrony Pogranicza 1924-1939"). Owszem pododdziały KOP-u przybyły do Żywca w ogólnowojskowym umundurowaniu polowym wz.36. Zgodnie z przepisami ubiorczymi w okresie letnim mogli założyć umundurowanie drelichowei to potwierdzają zdjęcia z lipca i sierpnia 1939 gdy baon Berezwecz stacjonował w Żywcu. Kombinacje umundurowania występowały w tym okresie i to też potwierdzają zdjęcia. Uważam, że nie można jednoznacznie wykluczyć istnienia tak wyglądającego żołnierza KOP-u, chyba że moją koncepcję całkowicie podważy np. jeden z szanownych kombatantów tamtych czasów.
Awatar użytkownika
adam1967

Miejscowość: Bielsko-Biała

Wróć do Galeria - figurki

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości